Jaki monitor do sali konferencyjnej?

monitor w sali konferencyjnej

Monitor stanowi centralny punkt sali konferencyjnej. Wbrew pozorom wybór dobrego monitora w tym przypadku nie jest taki łatwy. Pod uwagę należy wziąć szereg czynników, tj. rozmiar sali konferencyjnej, funkcjonalność przestrzeni i nie tylko.

Przed podjęciem decyzji o zakupie monitora do sali konferencyjnej warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Pozwolą one nieco precyzyjniej określić jakie są potrzeby i jakie funkcje powinien spełniać monitor.

Do tematu warto podejść od trzech różnych stron – treści, ustawienia oraz połączenia.

Treść

Czyli, tak naprawdę do czego używany będzie monitor?

Rodzaj wyświetlanych najczęściej treści ma kluczowe znaczenie w zakresie wyboru odpowiedniego monitora. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy na monitorze wyświetlane będą najczęściej wizualizacje, pokazy slajdów, szczegółowe specyfikacje produktów, arkusze kalkulacyjne czy treści innego typu.

Odpowiedź na te pytania pozwoli określić jaka jest wymagana rozdzielczość.

Ustawienie monitora

Czyli, gdzie konkretnie używany będzie monitor?

W tym przypadku kluczowe znaczenie ma wielkość sali konferencyjnej oraz w jakiej odległości znajdować będą się uczestnicy spotkań.

Najważniejsze jest aby w tym przypadku osiągnąć zdrowo rozsądkowy środek. Oczywiście niepraktycznym rozwiązaniem jest ustawienie zbyt dużego monitora w małej sali konferencyjnej. Podobnie, w przypadku pełnowymiarowej sali konferencyjnej dla 20 osób, monitor 40 calowy będzie zdecydowanie zbyt mały.

Połączenie

Czyli, w jaki sposób osoby korzystające z monitora łączyć będą się celem udostępniania informacji.

Warto pamiętać, iż sposób połączenia z monitorem w sali konferencyjnej ma ogromne znacznie z punktu widzenia funkcjonalności. Warto w tym przypadku odpowiedzieć sobie na pytania, czy monitor obsługiwany będzie głównie przez komputery z systemem operacyjnym Windows czy Mac, a może konieczna jest współpraca z mobilnymi systemami operacyjnymi jak Android czy iOS?

Przed dokonaniem zakupu monitora do sali konferencyjnej warto dobrze poznać jego specyfikację techniczną w zakresie możliwości połączeń.

Rozmiar monitora

Decydując o rozmiarze monitora do sali konferencyjnej warto stosować zasadę doboru wysokości ekranu w zależności od odległości oglądającego. Odległość oglądającego powinna być większa od 4 do 8 razy niż wysokość ekranu.

Odległość 4 krotnie większa niż wysokość ekranu

W tym przypadku jest to tzw. „oglądanie analityczne”. Rozmiar monitora pozwala wówczas na pełne zaangażowanie oglądających w treść. Proporcje zaleca się stosować, jeżeli oglądający mają mieć możliwość analizowania szczegółów w wyświetlanym obrazie.
Typy treści jakie mogą być wyświetlane to groby tekst, tabele, wszelkiego rodzaju aplikacje numeryczne czy projekty CAD.

Odległość 6 krotnie większa niż wysokość ekranu

To podstawowa odległość w jakiej oglądane powinny być treści. Pozwala na aktywne zaangażowanie oglądających w treść oraz podejmowanie decyzji na podstawie wyświetlanego obrazu.

Typy treści jakie mogą być wyświetlane to przede przede wszystkim forma graficzna – wykresy, obrazy i wideo. Zalecane jest wyświetlanie raczej krótszych tekstów pisanych.

Odległość 8 krotnie większa niż wysokość ekranu

W tej odległości mówimy o pasywnym wyświetlaniu treści. Oglądający pozostają mniej zaangażowani w treść. Przy tej odległości możliwe jest rozpoznanie wyświetlanych grafik i ogólne zrozumienie przekazu wyświetlanego obrazu.


Zadzwoń – dobierzemy odpowiednią technologię

Zadzwoń – odpowiemy na Twoje pytania. Przygotujemy ofertę zgodną z Twoimi wymaganiami. Dobierzemy odpowiednią technologie.

zadzwoń
Zobacz również
Alltrim - Monitory i Technologie Dotykowe - Jak wybrać monitor reklamowy?

Na co zwrócić uwagę kupując monitor reklamowy? Jak efektywnie wykorzystać potencjał tych urządzeń, a przede wszystkim jak nie przepłacić?

Alltrim - Monitory i Technologie Dotykowe - Ekran dotykowy – czym jest i jak działa?

Ogromny wzrost popularności ekranów dotykowych sprawia, że trudno uwierzyć że technologia paneli dotykowych została wynaleziona już w latach 60.